Oto funkcje PlayStation 5 dla graczy z niepełnosprawnościami

Strona głównaOto funkcje PlayStation 5 dla graczy z niepełnosprawnościami
30.10.2020 13:18
Sony pokazało PlayStation 5
Sony pokazało PlayStation 5
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Miliard osób albo 15 proc. populacji zmaga się z różnymi formami niepełnosprawności - jak podaje WHO. Całe szczęście producenci gier i sprzętów coraz częściej zasypują te podziały i oferuję fantastyczne opcje. Oto co w temacie wnosi PS5 - i czego zabrakło.

bECFfZUB

W blogowym wpisie na stronie Sony znalazły się oficjalne informacje o tym, jak wygląda wsparcie PlayStation 5 dla tych, którzy żyją z różnymi formami niepełnosprawności. Firma przypomina o funkcjach, które wprowadziła przy PS4, np. o zamianie tekstu na mowę, odwróceniu kolorów czy możliwość samodzielnego przypisania funkcji do przycisków na padzie.

PlayStation 5 ma posiadać te wszystkie funkcje i dodać kolejne:

  1. Dodana została opcja dodawania tekstu głosowo, zamiast wpisania go na wirtualnej klawiaturze
  2. Opcja "Screen Reader" odczyta nam tekst widoczny na ekranie
  3. Możemy wpisać tekst, który zostanie odczytany przez automat znajomym w grze
  4. Wsparcie dla korekcji kolorów
  5. Możliwość stworzenie schematu, który wczyta nasze ustawienia w każdej nowej grze, mającej wsparcie dlatego systemu
bECFfZUD

Niestety Sony na start konsoli nie dodało polskiej wersji językowej dla funkcji 1-3. Na razie obsługiwane są następujące języki: angielski, japoński, niemiecki, włoski, francuski, hiszpański. Spytaliśmy oddział PlayStation Polska, czy polski pojawi się w przyszłości.

Z kolei globalnie nie wszyscy gracze są zadowoleni z tego, że DualShock 4 nie będzie współpracował z grami tworzonymi z myślą PlayStation 5. Serwis Can I Play That zwraca uwagę, że to duży problem dla osób z niepełnosprawnościami, które przystosowały swój sposób na granie czy dokupiły specjalne, zewnętrzne dodatki, by móc kontrolować pad.

bECFfZVz